Emlékeztek a Chihiro szellem országban című film onsen tulajdonos vezetőjére, Yubāba-ra, a nagyfejű, nagyi kontyot viselő öreg nénire, akinek egy óriási bibircsók éktelenkedett a homlokán?
A Chihiro szellem országban, angol nevén a Spirited Away egy ikonikus Ghibli anime. Akik egy kicsit ismerik a japán folklórt és a japánok gazdag szellemekről alkotott hiedelem világát, bizonyára sok karaktert felismertek a film nézése során.
Ez nem meglepő, Miyazaki Hayao többször nyilatkozott úgy, hogy nagyon vonzódik azokhoz az „egyszerűbb időkhöz”, amikor az emberek hittek a kamikban és más természet feletti lényekben. Nem véletlen, hogy ezek a karakterek és a Japán mesék, mondák alakjai gyakran megjelennek az animéiben egy nagyon színes, mozgalmas, konkrét üzenetet és tanulságot hordozó kép világba öltöztetve.
Az egyik ilyen szereplő (a sok közül) Yubāba karaktere. Ő például egy kevésbé ijesztő megjelenésben, de a hírhedt Yama-uba hegyi boszorkány karakter megformálója. Ő is egy yōkai (妖怪) és sok történet szól róla. A filmben egy kedveskedő öreg néni szerepében tetszeleg, aki természet feletti erejével képes embert állattá változtatni vagy neve átírásával rabul ejteni a lelkét. Itt is egyértelműen gonosz karakter, talán egyetlen ebben a filmben. A filmben megjelenő óriás baba karakterének szintén a japán folklór történetek adtak ötletet, ugyanis a hegyi boszorkány ezen történetek szerint rendelkezik egy tápláló, oltalmazó személyiséggel is.
Ha olvassátok a blogunkat a japán kultúráról, akkor lehet emlékeztek Kintarō (金太郎) vagy más néven az „Aranyfiú” történetére. Az emberfeletti erővel rendelkező gyermeket a legenda szerint egy yama-uba nevelt fel az Ashigara-hegyen. A fiú barátságot kötött a hegy állataival, később pedig elkapta és legyőzte a szörnyűséges Shuten-dōji-t (酒呑童子), a démon királyt (az onik legfőbbikét) is, aki rettegésben tartotta a környéket.
Ebben a történetben is megjelenik a yama-uba gondoskodó személyiségére tett utalások, hiszen anyjaként nevelte Kintarōt, akinek vér szerinti anyja vagy meghalt, vagy nem is tudni, ki volt. Persze számos rém történet is kering róla, amellyel a huncut gyerekeket rendszerint nevelői szándékkal ijesztgették. Egy ilyen, amikor a Yama-uba embereket állatokká változtat azért, hogy aztán megegye őket. Másik kedvelt story, hogy a hegyek között utazó embereket este szállással kínálja a kedves öreg nénike, aki aztán éjjel boszorkánnyá változik és felfalja áldozatait.
Tehát az emberek félelme mögött a nép hagyományokban fennmaradt számos történet és rémtett áll, amelyet mint yama-ubának tulajdonítanak. Egy, a yōkaiokkal foglalkozó forrásban például azt olvastam, hogy ha a yama-ubával találkozunk, nem szabad mosolyogni. Ha nevetünk, a yama-uba megöl minket, ezért leszegett arccal kell elhaladni mellette (gondolom ha ez épp eszünkbe jut, amikor a hegyekben egy idős nénivel találkozunk…). Yamayorou-nak (ヤマジョロウ) hívják, Kawayorou-nak (カワジョロウ), ha a folyó parton.
Ugyanakkor erős anyai ösztönökkel rendelkezik a yama-uba és eléggé termékenyek is. Gyermeki közül sokan híres harcosokká válnak. Családjukat odaadóan gondozzák és persze minden rossztól megvédik.
Visszakanyarodva a Chihiro szellemországbanra, ezek a személyiségek és az ember állattá történő elvarázslása ebben a filmben is jelen van, sőt, a főhőst az motiválja a kemény munkára, hogy kiérdemelje azt, hogy szülei ne maradjanak örökké malacok és megmentse őket attól, hogy őket is megegyék.
Neked melyik a kedvenc Miyazaki Hayao filmed?
Írta: Kertész Alexandra
Források:
A yōkaiokról és köztük yama ubáról: https://www.nichibun.ac.jp/YoukaiCard/0870054.html
Kép:
Totoya Hokkei yama-uba ukiyo-e ábrázolása: Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=625586
Kintaro és Yama-uba
Készítette: Lemon-s – 喜多川歌麿(Kitagawa Utamaro 1806 death), Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1466029