A japán hagyományban és kultúrában minden szimbólumnak jelentősége van, szimbólum pedig szinte bármi lehet. Fontos japán jelkép a koi ponty, vagy eredeti nevén nishikigoi, mely nemcsak a Jikiden reiki szimbólum-rendszerének, hanem a japán kultúrának is motívuma.
Mit jelképez a koi ponty?
Maga a szó brokát pontyot jelent, és Japán mellett Kínában is jelentős szimbólumnak számít. Egy kínai legenda szerint egy koi hal egyszer egy vízesésen áthaladva sárkánnyá változott. Ez a transzformáció az állhatatosságának és kitartásának volt köszönhető, ezért Kínában a mai napig az állóképesség egyik jelképe.
Japánban a férfiasságot és a pozitivizmust szimbolizálja: fontos szereplője a május 5-i gyermeknapnak (kodomo no hi), illetve a fiúk napjának (tango no sekku). Ilyenkor jellemzően koi ponty alakú szélzsákokat akasztanak ki a házakra (koinobori), és fesztiválokat is rendeznek. A koi ponty képviseli azt az erőt, ami segíti az egyént az élet nehézségeinek elviselésében.
Az erőn kívül a szerencse és a bőség jelképe is.
Típusai
A koi pontynak több mint 70 típusa ismert, ezek mindegyike más-más jelentéssel rendelkezik. Mutatunk ezekből néhányat!
– bekko: teknősponty, amely vörös, sárga vagy fehér színben pompázhat
– kohaku: vörös és fehér színükkel a karriert, sikert jelképezik
– kuchibeni: a szeretet jelképe
– kumonryu: a változás, átalakulás jelképe, ugyanis ez a fajta létezik fekete pöttyös, illetve teljesen fekete változatban is..
– ogon koi: platina színű koi, mely a pénzügyi sikert szimbolizálja
– yamabuki koi: ez az arany színű ponty a gazdagság és bőség megtestesítője
– ochiba shigure: szürke és barna színükkel úgy néznek ki, mintha levelek hullottak volna a vízre
Forrás:
Kiemelt kép: Pexels