A szumó legmagasabb elérhető rangja a yokozuna. Ezt a címet csak a legkiválóbb birkózók érhetik el. Ebben a blogcikkben részletesen bemutatjuk a fogalmat és jelentőségét.
A yokozuna története
A yokozuna története egészen a 17. századig nyúlik vissza. Az első ilyen címet Akashi Shiganosuke kapta posztumusz, aki állítólag először viselt shimenawa kötelet a derekán egy császári audiencián. Az 1700-as évek végétől kezdve a yokozunák hordták ezt a különleges övet, amely a sintó vallás szent helyeit határoló kötelekre emlékeztet. A cím eleinte nem számított külön besorolásnak, inkább tiszteletbeli elnevezés volt, amelyet a legbefolyásosabb támogatóval bíró ózekik, vagyis rangos szumó játékosok kaptak.
Ez a rang nem jár automatikusan, és nagyon szigorú feltételekhez kötött. Az az ózeki kaphatja meg a címet, aki az értékelést megelőző három bashóból legalább két egymást követő jusho győztese volt, vagy hasonló eredményt ért el, azaz tornánként nem kevesebb mint 12 mérkőzést nyert. Ezen kívül figyelembe veszik az ózeki jellemét, általános magatartását, hagyománytiszteletét, valamint a szumó különböző technikáiban való jártasságát.
Szerepe a szumóban
A yokozuna nem csupán a legmagasabb rangú birkózó, hanem a szumó élő jelképe is. A yokozunák egy széles, fehér övet viselnek a derekuk körül. Ez az öv akár 20 kilogrammot is nyomhat, és a mérkőzések során nem, de a dohjó-iri szertartásán (amikor belépnek a küzdőtérre) mindig viselik. A yokozunák kinevezése egy életre szól, és visszavonhatatlan, ezért elvárás, hogy mindig átlag feletti teljesítményt nyújtsanak, és soha ne érjenek el make-koshit (vesztes mérleg), illetve időben lépjenek vissza a tornától, ha ennek a veszélye fennáll.
A cím megszerzéséhez kapcsolódó ceremóniát, a tsunauchi shikit, minden évben háromszor rendezik meg. A szertartás során a yokozuna egy különleges kötélkészítési rituálén vesz részt, amely során a derekára erősítik a shimenawa kötelet.