Funayūrei
A Japánt körülvevő ködbe burkolózó vizekben, ahol só és hínár illata terjeng a levegőben, egy dermesztő jelenség kísérti a tengerészek és halászok képzeletét – a Funayūrei. Ezek a kísérteties jelenések nem pusztán tengerész babonák, hanem a japán mitológia mélyen bevésődött részei, amelyek összefonódnak a sintó és a yōkai hagyományokkal. Évszázadok óta adják tovább a meséket ezekről a hajókról, és félelmetes képet festenek az óceánokon járőröző nyugtalan szellemekről.
Funayūrei hátborzongató megjelenése
Képzelj el egy éjszakát a tengeren, a köd olyan sűrű, hogy néhány méteren túl mindent eltakar. Ahogy hunyorogsz a homályba, egy kísérteties hajó materializálódik a ködből, a hajó teste kísérteties, éteri fénnyel izzik. Fedélzetén lámpások pislákolnak, és a rég halott tengerészek árnyékos alakjai hangtalanul mozognak a hajón. (Karib-tenger kalózai hangulat.) Ez nem egy közönséges hajó – ez egy Funayūrei hajó, a tengerbe fulladt tengerészek fantommaradványai. Ezek a jelenések akkor jelennek meg, amikor a hold teli vagy új, különösen viharos vagy ködös éjszakákon, vagy az Obon fesztivál idején, amikor azt mondják, hogy a szellemek visszatérnek az élők világába.
A fehér temetési köntösbe öltözött, látványos tengerészeket gyakran látják titokzatos ködként felemelkedni a vízből, és lassan szellemhajó alakját veszik fel. A céljuk? A gyanútlan tengerészeket és hajóikat lerángatni a vizes mélységbe, több lelket hozzáadva átkos legénységükhöz.
Találkozások a szellemhajókkal
A Funayūrei hajók veszélyesek, természetfeletti erővel és ravaszsággal támadnak. Egyes esetekben közvetlenül más hajókra támadnak, és a tengerészeket olyan éles kanyarodásra kényszerítik, hogy a hajóik felborulnak. Máskor ezek a szellemhajók emberi hajók mellett húzódnak, és a kísérteties legénység nagy vödrök és merőkanál segítségével próbálja elárasztani a hajót tengervízzel. Egyes történetek egy óriási Funayūrei-t írnak le, egy kísértetről, amely a tengerből emelkedik fel, hogy azonnal felborítsa a hajókat. Ez a behemót gyakran kér egy hordót a hajó legénységétől, hogy ezzel elárassza a fedélzetet, és vizes sírba küldje a tengerészeket.
Ezek a találkozások nemcsak félelmetesek, de potenciálisan halálosak is. Azok a tengerészek, akik látnak egy Funayūrei szellemhajót, dilemmával szembesülnek – kerüljék el, és kockáztatják, hogy felborulnak, vagy szembe kell nézniük vele. Alkalmanként a túlélés egyetlen módja az okos taktika. Egyes tengerészek lyukas vödröket hordnak magukkal, így biztosítva, hogy a szellemek kísérletei a hajó elárasztására hiábavalóak legyenek. Más tengerészek felajánlásokat – élelmet vagy élelmet – dobnak a tengerbe, hogy lecsillapítsák az éhes lelkeket, és eltereljék a figyelmüket, hogy elmeneküljenek.
Eredet és mitikus szerep
A Funayūrei eredete olyan zavaros, mint a vizek, amelyekben kísértenek. Egyesek azt hiszik, hogy ők a hajótörésben elpusztult tengerészek bosszúálló szellemei, akik örökre átkozva vándoroltak a tengereken. Mások úgy gondolják, hogy maguk az óceán veszélyeit testesítik meg. Természetfeletti ábrázolása azoknak a veszélyeknek, amelyekkel a tengerészeknek bátorkodniuk kell, a hirtelen viharoktól a hullámok alatt megbúvó sziklákig. Bármi legyen is a származásuk, a Funayūrei figyelmeztetésként és fenyegetésként is szolgál. Veszély előhírnökei, közvetlenül vihar előtt jelennek meg, vagy amikor a vizek különösen alattomosak.
Félelmetes erejük ellenére a Funayūrei nem teljesen hiánytalan. A tengerészek rituálékat és felajánlásokat dolgoztak ki e nyugtalan szellemek megnyugtatására. A rizs tengerbe dobása, imádkozás vagy akár étel áldozat néha megnyugtathatja a Funayūrei-t, lehetővé téve, hogy az élők sértetlenül elvitorlázzanak. Ezek a rituálék az emberek és a kísérteties alakok közötti összetett kapcsolatot tükrözik – a félelem, a tisztelet és annak megértése, hogy a tenger olyan birodalom, amely alázatosságot követel.
Legendák:
Ezek a legendák régiónként változnak, de közös vonásuk egy kísérteties segítségkérés, amelyre ha nem válaszolnak megfelelően, katasztrófát jelent a tengerészeknek.
Inadakase: Fukushima szellemi kérése
Fukusima prefektúra partjainál a tenger felől egy hang kiált az elhaladó hajóknak: „Kölcsönözz inadát”, utalva a csónakokon használt merőkanálra vagy kis hordóra, amely a víz kimerésére szolgál. De a tengerészek tudják, hogy ez egy csapda. Ha átadnak egy ép merőkanalat, a csónakjuk megtelik vízzel és elsüllyed. Az egyetlen módja a túlélésnek, ha lyukas merőedényt adunk, és hagyjuk, hogy a szellem trükkje kudarcot valljon.
Murasa fénylő ereje
Tsumamura, Oki kerületben, Shimane prefektúrában, a Murasa néven ismert kísérteties jelenlét bújik meg a tavakban, és izzó gömb alakú tárgyként jelenik meg. Ha egy hajó áthalad rajta, a hajó figyelmeztetés nélkül elsüllyed. Néha a tengerészek arról számolnak be, hogy éjszaka izzik a tenger, amit Murasa erejének tulajdonítanak. Kivédésére egy rúdra erősített karddal vagy késsel keverték a vizet, remélve, hogy eloszlatják a szellem befolyását.
Yobashiri: A szél által hajtott fantom Yamaguchiban
Aishimában, Yamaguchi prefektúrában a Yobashiri néven ismert szellem fehér vitorlákkal hajtott csónakok mellett jelenik meg. Ez a kísértet együtt száguld a széllel, hajók felborulásával fenyegetve. A tengerészek hamut szórtak és kiabálnak, hogy elűzzék a lelket, és biztonságosan folytathassák útjukat.
Mayoibune: Fukuoka vándorcsónakjai
A Fukuoka prefektúrában megrendezett Bon fesztivál holdfényes éjszakáin a Mayoibune néven ismert titokzatos vitorlások állítólag megjelennek a tengeren. Ezeket a hajókat kísérteties fények és testetlen hangok kísérik, így dermesztő látványt nyújtanak a tengerészek számára.
És még sorolhatnánk a hasonló történteket.
A Kikokutan no Kai kínai legendája elszíneződött tengeri szörnyekről mesél, amelyek hajókat próbálnak feldönteni, hasonlóan Japán tengeri szellemeihez, mint az umibōzu.
A Funayūrei nemcsak a mélység szörnyei; figyelmeztető figurák, amelyek az óceán kiszámíthatatlan természetére emlékeztetik a tengerészeket. Jelenlétük figyelmeztetés arra, hogy a tenger minden szépségével és bőségével egyben veszély és halál helye is.
A japán mitológiában a Funayūrei az élők és a holtak, az ismert és az ismeretlen közötti elmosódott határvonalat képviseli. Ők a tenger íratlan szabályainak kísérteties őrei, biztosítva, hogy a vizein hajózók tiszteletben tartsák a tenger erejét.
Omiyage World japán webáruház
Kezdőlap – Arigato Apartman
Seo versenyelőny online marketing-seo- tartalomgyártás (contentcobrand.com)