A rettentő hőségben igazán jól tud esni egy Kakigōri (かき氷), vagyis japán jégkása. A japán jégkása zúzott jégből készült desszert sziruppal leöntve.
Honnan ered a kakigōri?
A kakigōri eredete egészen a Heian-korig nyúlik vissza, amikor a hidegebb hónapokban megmentett jégtömböket összezúzták, és nyáron édes sziruppal szolgálták fel a japán arisztokráciának.
A kakigōrit a japán Párnakönyv is említi, amelyet Sei Shōnagon írt, aki a Heian-korszakban a császári udvart szolgálta. A jégkása a 19. században vált egyre népszerűbbé, amikor a jég szélesebb körben is elérhetővé vált a nyár folyamán. A feltételezések alapján az első kakigōri üzlet 1869-ben nyílt meg Yokohamában.
Hogyan készül?
A kakigōri készítésének hagyományos módja a kézi forgattyús gép, amelynek segítségével egy jégtömböt forgatnak egy borotvapenge fölött. Annak ellenére, hogy a leggyakrabban elektromos borotvákat használnak, az utcai árusoknál még mindig lehet látni, ahogy nyáron kézzel “borotválják” a jégtömböket.
Az ízesített jég helyett a kakigōri hagyományosan tiszta jégből készül, ami sok esetben egy fagyasztott ásványvíztömb. A használt jeget gyakran természetes forrásokból nyerik, majd ezt követően temperálják, hogy ideális minőséget érjenek el.
A népszerű ízek közé tartozik az eper, a cseresznye, a citrom, a zöld tea, a szőlő, a dinnye, az édes szilva és a színtelen szirup. Egyes üzletek két vagy több szirup felhasználásával színes változatokat kínálnak. A kakigōri édesítéséhez gyakran sűrített tejet öntenek a tetejére.
Az utcai standokon kívül a kakigōrit árusítják fesztiválokon, kisboltokban, kávézókban, speciális kakigori üzletekben és éttermekben. Gyakran a családok is otthon készítik el. A forró nyári hónapokban a kakigōrit gyakorlatilag mindenhol árulják Japánban. Különösen a nyári fesztiválokon és vásárokon, mint például a matsuri és a bon odori fesztiválokon.
Egyes üzletekben fagylalttal és édesített vörösbabbal vagy tápiókagyöngyökkel szolgálják fel. A jég (氷) jelével ellátott zászló egy általános és hagyományos módja annak, hogy egy üzlet jelezze, hogy kakigōrit szolgálnak fel.
Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Kakig%C5%8Dri
Kiemelt kép: Pinterest