Ha nyitott vagy az újdonságokra, akkor akár magadnak is elkészítheted a Matcha castellát! Ha nincs kedved, vagy szeretnéd az eredetivel összehasonlítani, itt megvásárolhatod, épp most érkezett Japánból.
Kipróbáltam, már többször is és tényleg fonom. A receptet annó még Japánban téptem ki egy újságból és bekerült a kis receptes gyűjteményembe.
Már egy ideje, főleg a múlt heti teás cikkek hatására megkívántam a castella tortát, és a hétvégén végre eljutottam az elkészítéshez.
A Castella torta (más néven kasutera torta) egy japán piskóta, amely nedves és szivacsos annak ellenére, hogy nem használ olajat. Ehelyett olyan technikával készítik, hogy a tojásokat (a sárgájával) addig verik, amíg pici csúcsok keletkeznek. Lehet sima, de én a matcha ízűt is nagyon szeretem. Sőt, gyerek szülinapok alkalmával a színes castellnak is nagy sikere szokott nálunk leni.
Tehetsz bele mézet az eredeti recept szerint, én személy szerint kihagytam belőle.
Más piskótákkal ellentétben a sütemény nem olyan légies vagy könnyű, mint a felvert tojásfehérjével sütött sütemények.
A képet én készítettem, a receptet pedig mentsd le a telefonodra, ha gondolod, vagy nyomtasd ki is kezdd el lefűzni. Tervezek több finomságot is hozni a közeljövőben.
Matcha castella recept
Hozzávalók
8 nagy tojás
300 g cukor vagy eritrit
200 g liszt
1 ½ evőkanál jó minőségű matcha zöld teapor
3 ½ dl tej
4 evőkanál méz plusz 1 evőkanál a sütemény tetejére, igény szerint
Elkészítés
Melegítsd elő a sütőt 170 °C-ra. Én hosszúkás szilikon formában sütöttem.
Keverjük össze a tejet és a 4 evőkanál mézet. Egy külön tálba adjuk hozzá a lisztet és a matcha port, és egy finom szitával legalább kétszer szitáljuk át.
Verjük fel a tojásokat. Helyezzünk egy fém edényt (vagy másik lábast) egy nagyobb lábos felforralt forró víz felé, hogy vízgőz felett kevergetés közben langyosra tudjuk melegíteni a tojást és a cukrot. Nem baj, ha a felső lábos alja beleér a forró vízbe. Öntsük össze a cukrot és a tojást és addig kevergessük, amíg langyos nem lesz.
Ha meleg, tegyük félre, egy kis ideig habverővel verjük tovább a krémet, amíg az kihűl.
Majd ismételjük meg a folyamatot még egyszer, azaz melegítsük vízgőz felett langyosra megint. Közben habverővel verjük egészen addig, amíg nem veszünk észre kis lágy csúcsokat a krémen. Ez kb. 10-15 perc.
Ha megjelennek a kis csúcsok, keverjük hozzá a tejet és a mézet.
Adjuk hozzá a lisztes keveréket, egy-egy evőkanálnyi adagokban, és teljesen dolgozzuk össze a habverővel.
Öntsük a masszát az formába, majd mehet az előmelegített sütőbe.
Kb. 45 percig kell sütni, tűpróbával ellenőrizzük.
Ha kivesszük a sütit, megkenhetjük mézzel is a tetejét, ez opcionális.
A süteményt kivétel után zárható műanyag zacskóba helyezzük, majd tegyük a hűtőszekrénybe, hogy alaposan lehűljön. Ettől lesz nedves állagú.
Tálaláskor én körbe vágtam az oldalait, hogy szép legyen, de nem muszáj.
Itt van nyomtatható verzióban. Nyomtasd ki, vagy mentsd le a képet a telefonodra.
Kertész Alexandra