A hikikomori kifejezést azokra az emberekre használják, akik legalább fél évig ki sem mozdulnak a szobájukból. Sajnos a jelenség régóta része a Japán hétköznapoknak, de bármilyen erőfeszítéseket is tesz a kormány, a probléma továbbra is fennáll.
A japán hikikomori
A kifejezés egy pszichológus, Tamai Saito tollából származik, aki 1988-ban írta le először a jelenséget. A szó két részből áll: a hiki vagy hiku elvonást, húzást jelent, míg a komori azt, hogy belül lenni.
A hikikomorik között sokan vannak, akik évekig nem teszik ki a lábukat a szobájukból, és gyakorlatilag a családjuk látja el őket mindennel. Legfeljebb csak akkor jönnek ki, ha mosdóba mennek, de ezt éjjel vagy olyankor, amikor a család többi tagja nincs otthon.
Ez egyfajta önkéntes magánzárka, ami a Covid-járvány óta csak még súlyosabb méreteket öltött. Azt egyelőre még nem lehet pontosan tudni, hogy mi a fő oka ennek a jelenségnek. Van, aki iskolai vagy munkahelyi bántalmazás miatt vonul száműzetésbe, de többeknél állapítottak meg mentális problémákat, mint depresszió, játékfüggőség, autizmus, hangulatingadozás vagy skizofrénia.
Mivel Japánban a mai napig szégyennek számít, ha valakinél lelki, mentális nehézség merül fel, ezért az érintett családok nem kérnek segítséget, és teljesen magukra maradnak ezzel a problémával.
Ma már egyébként van lehetőség egy úgynevezett hikikomori táborban is részt venni, ahol segítenek az ezzel küzdőknek fokozatosan visszatérni a társadalomba. Ez a Hito Okoshi, ahol pár héttől egészen pár évig töltenek el időt az emberek.
Kiemelt kép: Pinterest