Mikimoto Kōkichi (御木本 幸吉, 1858. január 25. – 1954. szeptember 21.) egy japán vállalkozó volt, az első tenyésztett gyöngy megalkotója és a Mikimoto luxus gyöngy gyártó cég alapítója, a tenyésztett gyöngy ipar elindítója.
1985. április 18-án a Japán Szabadalmi Hivatal a Tíz Nagy Japán Feltaláló közé választotta. A világ egyik legnagyobb luxus márkájaként tartják számon, a Nihon Keizai Shimbun pedig a 20. század egyik legjobb japán pénzügyi vezetőjének tartotta Mikimotót. Ő volt egyben a Mikimoto Pharmaceuticals alapítója is, amely gyöngy kalciumot tartalmazó szépség ápolási termékekre specializálódott.
A márka erősségét mutatja, hogy a Miss Universe győztesei által használt „Phoenix Mikimoto korona”, valamint a Miss International által használt szépségverseny korona az ő szabadalmaztatott munkájának köszönhető.
Mikimoto 1858. január 25-én született a Shima tartománybeli Tobában. Mikimoto apja udon bolt tulajdonos volt. Mikimoto volt a legidősebb fia.
Mikimoto apja 11 éves korában nagyon megbetegedett. Mikimoto 13 éves korában otthagyta az iskolát, és zöldségeket árult, hogy segítse a családját.
Gyermek korában látta, ahogy az Ise-i gyöngybúvárok kirakodják kincseiket a parton. Ez indította el a gyöngyök iránti rajongását. 20 éves korában Mikimoto észrevette a gyöngyök sok hibáját, amikor 1878-ban egy gyöngykiállításon zsűrizett. Ezzel kezdődött Mikimoto kutatása a tökéletes gyöngy kifejlesztése után.
Mikimoto a Shima Marine Products Improvement Association elnökeként kezdte meg a gyöngyök előállításának alternatív módszerének keresését. Ekkorra a gyöngyök iránti kereslet már jelentősen meghaladta a kínálatot, ami veszélyeztette az osztrigákat is.
1888-ban Mikimoto kölcsönt kapott, hogy feleségével és társával, Ume-val együtt elindítsa első gyöngykagyló tenyészetét a Mie prefektúrában, az Ago-öbölben lévő Shinmei-öbölben. Számos kudarc és csőd közeli helyzet után 1893. július 11-én sikerült létrehoznia a félgömb alakú tenyésztett gyöngyöket. A gyöngyök úgy készültek, hogy az osztrigát kis mennyiségű gyöngy anyával vetette be.
Ez a felfedezés egyedi volt, de nem volt nagy kezdeti sikere.
Mikimoto nyitott egy ékszerboltot Ginzában, és elkezdte a gyöngyöket külföldre is exportálni.
12 évébe telt, mire teljesen gömb alakú gyöngyöket tudott tenyészteni, amelyek megkülönböztethetetlenek voltak a legjobb minőségű természetes gyöngyöktől. Vele párhuzamosan, egymás tudta nélkül egy másik tudós, pontosabban tudós páros, Tokichi Nishikawa és Tatsuhei Mise is hasonló módszert fejlesztett ki a mesterséges gyöngy megtermékenyítésére. Az osztriga hám hártyája egy darabját egy kagyló- vagy fém maggal az osztriga testébe vagy köpenyébe helyezve a szövet gyöngyzsákot képez. A zsák gyöngyházfényt termel, amely bevonja a magot, így jön létre a gyöngy. A felfedezést „Mise-Nishikawa-módszernek” nevezték el, mivel Ék előbb nyűjtották be a szabadalmat.
Mikimoto végül 1916 után megállapodott a Mise Nishikawa módszerének használatáról, és előtte a saját felfedezéseit is szabadalmaztatta. Nem sokkal ezután Mikimoto üzlete gyorsan bővülni kezdett.
Az új technológia lehetővé tette, hogy 1916 után Japán tenyésztett gyöngy ipara gyorsan bővüljön; 1935-ben már 350 gyöngyfarm működött Japánban, amelyek megközelítőleg évente 10 millió tenyésztett gyöngyöt termeltek.
1899-ben nyílt meg az első Mikimoto gyöngy üzlet Tokió divatos Ginza kerületében, ahol természetes magvas gyöngyöket és félkör alakú gyöngyöket árultak. A Mikimoto üzlet nemzetközi szinten is terjeszkedett, üzleteket nyitott Londonban (1913).
1935-re a japán gyöngy ipar túlkínálattal és a japán tenyésztett gyöngyök árának zuhanásával szembesült. Mikimoto Európában és az Egyesült Államokban népszerűsítette a japán gyöngyöket, hogy ellensúlyozza a csökkenő árakat. Nyilvánosan több tonna gyenge minőségű gyöngyöt égetett el, hogy reklám fogásként megalapozza annak hírnevét, hogy a Mikimoto vállalat csak kiváló minőségű tenyésztett gyöngyöket árul.
A második világháború után a Mikimoto üzleteket nyitott Párizsban, New Yorkban, Chicagóban, Bostonban, Los Angelesben, San Franciscóban, Sanghajban és Bombayben, és ezzel az egyik első japán márka volt, amely nemzetközi jelenlétet és elismerést szerzett.
Mikimoto minden lehetőséget kihasznált, hogy személyesen népszerűsítse gyöngyeit, és részt vett az 1926-os philadelphiai világkiállításon, ahol a „Szabadságharang” gyöngyökkel borított másolatát állította ki.
Mikimoto volt a Miss USA (2003-2008), a Miss Universe (2002-2007 és 2017-2019) és a Miss Teen USA (2002-2008) versenyek hivatalos ékszerésze a Miss Universe szervezet keretében.
2013 júniusában a céget választották ki, hogy megtervezzen és beszerezzen öt ékszert, amelyek egy brossból, nyakláncból, fülbevalóból, karkötőből és Kako hercegnő állami diadémjából álltak Kako 20. születésnapjára, 30 millió jen (279 000 USD) értékben. Az tiara virág motívumot és Japán nemzeti szimbólumait egyaránt tartalmazza.
Mikimoto felesége Ume volt, aki a tenyésztett gyöngy megalkotásában is partnere volt. Mikimotónak és feleségének öt gyermeke született: Rui (legidősebb lány), Mine (második lány), Yo (harmadik lány), Ai (legfiatalabb lány) és Ryuzo (fiú).
Mikimoto 1954. szeptember 21-én, 96 éves korában halt meg.
Személyes emléktárgyai a japán Tobában található Mikimoto Gyöngyszigeti Emlékcsarnokban, egy múzeumban vannak kiállítva.
A múzeum
A Mie prefektúra csillogó vizéből élő gyöngy gazdálkodók hatalmas hálával tartoznak a helyben született Mikimoto Kōkichi türelmének és kitartásának.
Ahol Mikimoto áttörést ért el a kísérletezésben, a hely múzeummá lett átalakítva, a tiszteletére. A gyöngy tenyésztés kezdeti éveiben kívülállókat nem engedtek be a szigetre. Ez azonban 1951-ben megváltozott, és azóta a látogatók millióit vonzotta a hely varázsa.
A múzeum bejárata
A Mikimoto Pearl Island Múzeum részletesen bemutatja a gyöngyöket, a tenyésztést és kiállítanak híres darabokat.
Körülbelül 100 000 különféle osztrigafajta létezik, de csak hat alkalmas gyöngy termesztésre. Mie prefektúrában az Akoya osztrigát használják.
A betakarított osztrigák mindössze 5%-a rendelkezik tökéletes gyöngy szemekkel, miközben 50%-a elpusztul a folyamatban. A tökéletlen gyöngyök sem mennek veszendőbe, mivel orvosi kiegészítőkben és kozmetikumokban is használják.
Mie prefektúra híres az „ama” búvárairól. Itt, Toba városában mint látványosság, ma is megtekinthetjük az ama búvárkodást.
A következő képeket itt, a múzeumban készítettem.Sajnos akkoriban még a kamerám nem volt túl profi…ezért elnézést.
Kertész Alexandra
Források:
https://www.nippon.com/en/views/b02334/
https://www.karipearls.com/mikimoto-pearl-island-memorial-hall.html
https://www.mikimoto.com/jp_en/news-high-jewellery-collection-2021-en.
Képek: saját fotók