004369911060985

Oszaka (大阪市, Ōsaka-shi) egy nyüzsgő város Kansai régiójában, Japánban. Tokió és Nagoya mellett Japán három nagyvárosának egyike, kulturális-, kereskedelmi- és történelmi központ. Ōsaka- prefektúra fővárosa, és a harmadik legnépesebb város Japánban Tokió és Yokohama után. A 2020-as népszámlálás szerint Oszaka maga 2,7 millió lakossal büszkélkedhet, és a hozzá tartozó külvárosokkal együtt Japán második legnagyobb nagyvárosi régiója több mint 19 millió lakossal. Oszakát a világ harmadik legbiztonságosabb városának tartják Tokió és Szingapúr után.

Osaka gazdag történelme a Kofun-korszakba nyúlik vissza (300-538), amikor jelentős regionális kikötővé fejlődött. A 7. és 8. században rövid ideig Japán birodalmi fővárosaként szolgált. Az Edo-korszakban (1603-1867) kulturális és gazdasági központként virágzott. A 19. század végén a Meiji-restauráció gyors iparosítást és terjeszkedést ösztönzött, így Japán ipari központja lett. Az 1889-ben hivatalosan elismert város, majd a 20. század eleji építési fellendülés tovább lendítette a növekedését.

Pénzügyi és multikulturális központ

Ma Oszaka kiemelkedő pénzügyi központ, itt található az Oszakai Tőzsde és olyan multinacionális elektronikai óriáscégek székhelye, mint a Panasonic és a Sharp. A város híres multikulturális és kozmopolita légköréről, amely a világ minden tájáról vonzza az embereket. Vezető kutatási és fejlesztési központ is, olyan rangos intézményekkel, mint az Oszakai Egyetem, az Osaka Metropolitan Egyetem és a Kansai Egyetem.

Ikonikus nevezetességek és kulturális kincsek

  • Ōsaka-jō, 大阪城, Oszakai kastély: A város gazdag történelmének és ellenálló képességének szimbóluma.
  • Kaiyūkan, 海遊館, Oszaka Aquarium: Az egyik legnagyobb akvárium a világon, számos Csendes-óceáni állatnak ad otthont, köztük két nagy érdescápának, a legnagyobb cápa fajnak a világon.
  • Dōtonbori: Neonfényeiről és utcai ételeiről ismert nyüzsgő szórakoztató negyed.
  • Tsūtenkaku: ikonikus torony a Shinsekai kerületben.
  • Tennōji Park: Egy gyönyörű zöld terület a város szívében.
  • Abeno Harukas: Japán legmagasabb felhőkarcolója lenyűgöző kilátással.
  • Sumiyoshi Taisha szentély: Japán egyik legrégebbi és legfontosabb sintó szentélye.
  • Shitennō-ji: Japán egyik legrégebbi buddhista temploma, a 6. századból származik.

Az „Ōsaka” név jelentése „nagy domb” vagy „nagy lejtő”. A történelmi feljegyzések azt mutatják, hogy a nevet 1496-ban már használták.

Történelem

Jōmon és Yayoi időszak

A Jōmon-korszakban (i.e. 7000 körül) a mai Oszaka nagyrészt víz alatt volt. Az Uemachi-fennsík, egy 12 km hosszú és 2,5 km széles félsziget választotta el a Kawachi-öblöt a Seto beltengertől. Ez a terület Japán egyik első települése lett a kedvező adottságai, köztük a bőséges édesvíz, a buja növényzet és a védhető terep miatt.

A Morinomiya romjai, amelyek a központi kerületben találhatók, a legkorábbi bizonyítékok az oszakai településekre. Az ásatások során emberi csontvázakat, kagylódombokat és elfogyasztott élelmiszer-maradványokat, például osztrigát tártak fel. Az olyan tárgyak, mint a nyílhegyek, kőszerszámok, horgászhorgok és kerámiák, arra utalnak, hogy ezek a romok a Jomon és a Yayoi időszak közé, nagyjából 2000 évvel korábbra nyúlnak vissza. Ezeket a leleteket az Osaka Museumban állítják ki, hogy a látogatók bepillantást nyerjenek a város ősi múltjába.

Mivel az Uemachi-fennsíktól északra lerakódott üledékek a Kawachi-öblöt lagúnává alakították a Jōmon-korszakból a Yayoi-korszakba való átmenet során (i.e. 300-i. e. 250), a rizstermesztés megjelenésével az állandó települések száma nőtt. Az i.sz. harmadik században a kikötő közelében létesült Sumiyoshi-taisha, egy hatalmas shinto szentély. Ez a Jingū császárnő megbízásából készült szentély bemutatta a Sumiyoshi-zukuri stílusú szentélyépítészetet, amely ma is inspirálja a művészeket.

Kofun-korszak: A kereskedelem és a hatalom központja

A Kofun-korszakra Oszaka döntő fontosságú kikötővé fejlődött, amely összeköti Japán régióit. Naniwa-tsu kikötője Japán legfontosabb kikötőjévé vált, megkönnyítve a kereskedelmet az ország más részeivel és az ázsiai kontinenssel. A Kofun halmok, a kulcslyuk formájú sírok, amelyeket Nintoku császár építtetett és az Ő mauzóleuma Sakaiban, rávilágít Oszaka politikai és birodalmi jelentőségére. A Sakaiban található Mozu sírok tovább hangsúlyozzák a régió történelmi jelentőségét.

Ebben az időszakban a jelentős infrastrukturális változás volt a Yamato folyó elterelése az áradások megelőzése érdekében, valamint az Oszakát Sakaival és Narával összekötő kulcsfontosságú utak építése. Naniwa-tsu nyüzsgő kikötője nagy raktárak építését tette szükségessé a növekvő tengeri forgalom kezelésére.

Asuka és Nara korszak

A Kojiki-feljegyzések azt mutatják, hogy i.sz. 390-430 között császári palota létezett a mai Higashiyodogawaban. 645-ben Kōtoku császár létrehozta a Naniwa Nagara-Toyosaki palotát, így Oszaka (akkor Naniva) Japán fővárosa lett. Noha a főváros 655-ben Asukába költözött, Naniwa továbbra is létfontosságú csomópont maradt, amely Yamatót (a modern Nara) Koreával és Kínával összeköti. Shōmu császár 744-ben rövid időre visszaállította Naniwa fővárosát, hangsúlyozva stratégiai fontosságát.

Annak ellenére, hogy a Nara-korszak végére elveszítette elsődleges tengeri kikötői státuszát, Naniwa továbbra is a folyami, csatorna- és szárazföldi közlekedés nyüzsgő központja maradt, összekötve Heian-kyō-t (a mai Kiotó) más úti célokkal. Az olyan kulcsfontosságú vallási helyszínek, mint a Sumiyoshi Taisha szentély (alapítva i. e. 211-ben) és a Shitennō-ji (i.sz. 593-ban épült), kiemelik Oszaka vallási és kulturális örökségét.

Heian és Edo időszak

1496-ban a Jōdo Shinshū buddhisták megerősítették Ishiyama Hongan-jit a régi Naniwa császári palota helyén. Miután Oda Nobunaga évtizedes ostroma 1570-ben véget ért, Toyotomi Hideyoshi 1583-ban felépítette Oszaka várát, amely kulcsszerepet játszott a város későbbi ostromában (1614-1615).

Az Edo-korszakban (1603-1867) Oszaka Japán gazdasági központja volt, jelentős kereskedő osztállyal, de akkorra a főváros a mai Tokió, az akkori Edo volt. A város kereskedői a papírpénz korai formáit újították meg a rizscsere- és kölcsönrendszereken keresztül, a Dōjima rizstőzsdére összpontosítva. Közben élénk művészeti kultúra alakult ki, híres Kabuki és Bunraku színházaival.

Meiji-Heisei időszak: iparosítás és modernizáció

A Meiji-restauráció (1868) és Japán fővárosának Tokióba költöztetése Oszaka gazdasági tőkéből ipari központjává vált. A város gyorsan terjeszkedett, 1925-re Japán legnagyobb és legnépesebb városává vált. Sok ázsiai bevándorlót vonzott, elősegítve a multikulturális társadalmat.

Oszaka ipari fejlődése a 20. században is folytatódott, a második világháború során bekövetkezett kudarcok ellenére, amikor az Egyesült Államok lebombázta. A háború utáni újjáépítés új jólétet hozott, és jelentős pénzügyi és kulturális központtá vált, ahol a 70-es évektől 2kiállításnak és számos nemzetközi eseménynek adott otthont.

21. század: Modern kihívások és eredmények

Oszaka olyan nagyvárossá történő átszervezésére irányuló erőfeszítések, mint amelyen például ma Tokió, ellenkezésbe ütköztek az ott lakók részéről. A 2015-ös népszavazás szűkszavúan elutasította azt a tervet, hogy a várost öt speciális körzetre alakítsák át. Ennek ellenére Oszaka továbbra is jelentős gazdasági és kulturális központ.

Ha Japánba utazunk és van 2-3 napunk, érdemes ide ellátogatni.

Forrás:

HISTORICAL OVERVIEW | DISCOVER | OSAKA INFO -Osaka Visitors’ Guide (archive.org)

The history of Japan: The Cambridge History of Japan – Google Books

Itt tudsz japán termékeket vásárolni ↗

Ha japán terméket szeretnél, itt tudod beszerezni

SEO és marketing felelős↗

Lapj kapcsolatba a blog készítőjével

ArigatoApartman

Ismerd meg a japán stílusú apartmant Balatonakarattyán

error: Content is protected !!