004369911060985

Japánban nagyon hatékony a tömegközlekedés. Biztos Te is hallottál már olyan sztereotípiákat, hogy milyen pontosak, tiszták és kényelmesek a vonatok. Íme egy rövid összefoglaló, amely segíthet a legtöbbet kihozni Japán tömegközlekedési rendszeréből.

A japán vonatok kényelme

A vonatok képezik Japán tömegközlekedésének gerincét. Hihetetlenül megbízhatóak és kiterjedt lefedettséget kínálnak, még a vidéki területeken is. Az olyan nagyvárosokat, mint Tokió és Oszaka, különböző cégek szolgálják ki, köztük többek között a JR (Japan Railways), a Tokiói Metro és a Hankyu. Városi területeken a vonatok néhány percenként érkeznek, de vidéken érdemes ellenőrizni a menetrendeket, mivel nyilvánvalóan ritkábban közlekednek. Az olyan alkalmazások, mint a Japan Transit Planner és a Google Maps, felbecsülhetetlen értékűek az útvonalak megtalálásában és a viteldíjak kiszámításában. Mindenképp legyen interneted és nem lesz gond. Külön pozitívum, hogy a metro kiterjedt földalatti hálózattal rendelkezik, így közvetlen földalatti hozzáférés biztosít a népszerű turisztikai helyekhez, számos kijárattal. Ha valahova utazunk, érdemes nem csak a vonalat és az állomást megnézni, hanem azt is, hogy melyik kijáratot keressük. Esőben ez különösen praktikus lehet. A kijáratok, vonalak nagyon logikusan vannak jelölve, illetve vehetünk térképet is a könnyebb eligazodáshoz.

Tipp: vegyél újratölthető kártyát az utazásodhoz!

IC-kártyák: Utazás egyszerűsítése SUICA/ PAMO/ ICOCA

Az IC-kártyák újratölthető, előre fizetett szállítási kártyák, amelyek zökkenőmentes utazást tesznek lehetővé több közlekedési hálózaton keresztül. Az olyan népszerű kártyák, mint a Suica és a PASMO Tokióban, illetve az ICOCA a Kansai régióban, használhatók vonatokhoz, buszokhoz, sőt, automatákban vagy üzletekben történő vásárlásokhoz is. Ezekhez a kártyákhoz általában 500 jen letét szükséges, amelyet az utazás végén visszaadva visszatéríthetünk. Az utazók számára egy Welcome Suica is elérhető, amely nem igényel előleg feltöltést és 28 napig érvényes.

IC-kártyáját feltöltheti a vasútállomásokon lévő automatákon lehet, de összekapcsolhatjuk okostelefonos pénztárcával a kényelem érdekében. ahol az IC logóját látjuk, ott elfogadják.

Vonatjegyek vásárlása

Míg az IC-kártyák kényelmesek, az egyszeri jegyek könnyen megvásárolhatók az állomás automatáiból. Csak nézd meg az úticél viteldíjtáblázatát, és vedd meg a jegyet/ kártyát. Vannak olyan ajánlatok, mint például a korlátlan egynapos vagy hétvégi bérletek, amelyek további megtakarítást kínálnak. Az automaták menüje és a kiírások angolul is elérhetők, így nem kell tudni feltétlenül kanjit olvasni ahhoz, hogy eligazodj. Logikus, követhető, de kérhetünk segítséget is, ha valami problémánk akad. Biztos láttál már képet arról, hogy az automata mögül előbújik valaki, ilyen is van.

Utazás a buszon

A japán buszok eltérő tarifarendszerrel rendelkeznek. Városokban átalánydíjat fizethet beszálláskor, míg más területeken a viteldíjak távolságtól függően változnak. Egyes buszok elfogadják az IC-kártyákat; ha nem, általában készpénzre van szükség a fizetéskor, ezért jó ha van aprópénz is nálunk. A viteldíj emlékeim szerint nem olyan nagy összeg, párszáz yen körül szokott mozogni városon belül.

Utazási etikett

Tömegközlekedésen tartózkodj a telefonbeszélgetéstől. Ha hívást kell indítani, használjuk a vasúti kocsik közötti helyet a távolsági útvonalakon. A kiemelt helyeken illik átadni a helyet, ezek jelölve vannak. Vannak kifejezetten nőknek fenntartott kocsik, ezeket illik (kell) betartani. Ezek arra szolgálnak, hogy csúcsidőben a csak női autók biztonságos helyet biztosítanak a női utasoknak. A „chikan” jelenségről már meséltünk korábban.

Tartsd tiszteletben a sorban állást: amikor sorban állunk, hogy felszálljunk egy vonatra vagy buszra, ügyelj arra, hogy a kijelölt sorban a z utolsó ember vagy a jelző mögé álljunk. A japánok komolyan veszik a sorban állást, durvaságnak tartják a tolakodást.

Tartsd közel, biztonságban értékeid: Japán általában biztonságos ország, de érdemes azért odafigyelni az utazáskor.  

A japán tömegközlekedési rendszeren való utazás önmagában is élmény, kivéve talán a csúcsidőt, amikor mint a heringek utazunk. Én 1 éven át ingáztam így Tokióban a lakhelyemtől a munkahelyemig,  az, amit látunk, hogy a peronon nyomják be az embereket, valóban előfordult. Ha turistáskodunk, érdemes a csúcsidőt reggel elkerülni.

Források.

https://www.japan.travel/en/guide/how-to-travel-by-train-and-bus-in-japan

Omiyage World japán webáruház
Kezdőlap – Arigato Apartman

Seo versenyelőny online marketing-seo- tartalomgyártás (contentcobrand.com)

Startseite – Omiyage World- Japanischerladen

error: Content is protected !!