A japán folklórban a borz (mujina) lenyűgöző és huncut lény, gyakran alakváltóként ábrázolják, aki képes különféle formákká átalakulni, beleértve az embert is. A néha játékos, néha baljós borz egyedülálló helyet foglal el számos hagyományos mesében, egyszerre megtestesítve a trükköket és a veszélyt.
Ismert történetek
Az egyik kedvelt történet egy borzról mesél, amely teakancsónak álcázza magát, és meglátogat egy buddhista templomot. Ebben az esetben a borz segít a templomi papnak, és hasznos szövetségessé válik, megmutatva, hogy ezek a lények néha jóra is fordíthatják erejüket. De nem minden borztörténet ilyen könnyed hangvételű. Sok mese felfedi a borz trükkjének sötétebb oldalát. Egy másik híres történet a mujináról mesél az Akasaka úton. Ebben a mesében a mujina egy késő esti órában egy embert terrorizál. Először egy kétségbeesett lánynak adja ki magát, aki hallkan sírdogál. Amikor aztán közelébe megy az arra járó, a lány felé fordul és az arca helyén egy arctalan fejforma látható. Ekkor az ember megijed, elfut, hogy segítséget kérjen, de bárkivel, akivel találkozik, arctalan emberként jelenik meg előtte, amikor megszólítja.
Az egyik leghíresebb borzmese egy gazda, egy borz és egy nyúl közötti konfliktusról szól. Ebben a mesében a borz káoszt okoz azáltal, hogy elpusztítja a gazdálkodó termését, lyukat ás a földeken, és megeszi a zöldségeket és a rizst. A kétségbeesett gazda csapdákat állít, végül elkapja a borzot, megköti a lábát, és fejjel lefelé felakasztja. Azt tervezi, hogy borzlevest készít, de figyelmezteti feleségét, hogy ne engedje el az állatot.
Népmesékben is megjelenik
A gazda figyelmeztetése ellenére a borz ravasz módszereit alkalmazva meggyőzi a jószívű feleséget, hogy engedje el. Abban a pillanatban, amikor megteszi, a borz felfedi valódi rosszindulatú természetét, megöli a feleségét, feldarabolja, és borzalmas levest főz a maradványaiból. A kegyetlenség utolsó lépéseként a borz a gazda feleségének álcázza magát, és várja, hogy a gazda hazatérjen. Amikor megteszi, a borz a felesége képében megkínálja a saját testéből készült levest. Ahogy a gazda leül enni, a borz visszaváltozik eredeti formájába, örvendezve a gazda gyászán, és a dombok felé menekül.
A történet az igazságosság felé fordul, amikor a gazda szomorúságának szemtanújaként egy nyúl segít. A nyúl ügyes trükkök segítségével bosszút áll a borzon: felgyújtja a fűköteget, borsos kenőccsel kezeli a sebeit, végül pedig egy agyagcsónakba fullasztja. A mese a borz bukásával ér véget, vigaszt nyújtva a gazdának, és bemutatva a nyúl bölcsességét.
Ez a történet, mint sok más, a borzok összetett természetét tükrözi a japán folklórban. Ravaszok és trükkösek, gyakran okoznak kárt az emberekben, de tetteik általában igazságot szolgáltatnak a végén. A borz a megtévesztés veszélyének és az okosságnak a gonosz felett aratott győzelmének szimbólumaként szolgál.
Forrás:
Omiyage World japán webáruház
Kezdőlap – Arigato Apartman
Seo versenyelőny online marketing-seo- tartalomgyártás (contentcobrand.com)