A 文武両道 Bunbu Ryodo magyarul annyit jelent: megszelídíteni a vadállatot. De mire is vonatkozik ez a japán kultúrában?
A Bunbu Ryodo jelentése
A kifejezés az ősi időkig visszanyúló harcművészetből ered, melynek elsődleges célja az önvédelem volt. A Bunbu Ryodo-t az ősi kínai harcos tudós fogalmából kölcsönözték. A harcos tudós olyan egyén, aki ismeri a harcot, az általános katonai stratégiákat, ugyanakkor a művészetet is magáévá tette, tehát egyfajta kiegyenlítődést jelképezett az erő és az elme között. Egy másik erre a koncepcióra épült elfoglaltság a kertészkedés és a kertépítés volt. Ez az egyéneket arra ösztönözte, hogy egyensúlyt teremtsenek a szellemi növekedés és a fizikai erő között.
Amikor Tokugawa Ieyasu sógun lett, ez a koncepció a békehelyreállítás terv részévé vált az irodalmi és a katonai ismeretek közötti egyensúly megteremtése érdekében, a társadalom jobbítása érdekében.
A Bunbu Ryodo írott anyagban először a 14. századi Heike meséiben bukkant fel. Japán azon törekvése, hogy harmonikus egyensúlyt teremtsen a mentális és fizikai egészség között, már évszázadok óta a kultúra középpontjában áll. A Bunbu Ryodo-ban a kiváló interperszonális képességek, kiváló intellektus, erkölcsi kiválóság és erős közösségi értékek egyesülnek – mindez együtt az egészséges testben élő egészséges szellem/lélek megtestesülését eredményezi.
Mire jó ma a Bunbu Ryodo?
A harcművészet és a kreativitás egyensúlyának megteremtése nagyszerű módja a stressz csökkentésének, az elme megtisztulásának és a kreativitás felszabadításának. Ahhoz, hogy teljes életet élhessünk, a japánok azt vallják, hogy ehhez holisztikusan kell látnunk a világot és benne az embert.
Kiemelt kép: Pinterest