Ahol várak vannak, ott vannak történetek is. Nem csak Ázsiában, de Magyarországon is hallottunk meséket, talán még fel is tudjuk idézni Kőmives Kelemen történetét, Déva váránál.
Az ehhez hasonló, szív szorító történetek Japánban is kiváló alapot adtak kísértet mondáknak. Ez alól a fehér kócsag vára, a Himeji- kastély sem kivétel.
Ez a ma élénk, derűs város kastélya ad otthont Japán egyik leghíresebb szellem történetének.
Japán több száz szellemtörténettel, azaz kaidan-nal(jap.:怪談) rendelkezik. Himeji közelében a „Banchō Sarayashiki” elnevezésű kaidan közismert, mindenki kívülről fújja. Kedvelt kabuki darab volt régen és ma is. Ez a történet Okiku-ről és tányérjairól szól.
Számos változata létezik a történetnek, amelyek között vannak különbségek. A cikk végén belinkelek pár forrást.
A kastélyok minden fenségük ellenére veszélyes helyek, tele vannak titkokkal és veszedelmekkel. A 16. században Himeji sem volt kivétel. Mint minden izgalmas történet, így ez is szerelemmel kezdődik. Szerelem egy bátor harcos, Kinugasa Motonobu, és egy szolgáló leány, a szép és becsületes Okiku között.
Kiválasztottam egyet a sok meséből, amely a következő:
Okiku Aoyama Tetsuzan befolyásos szamuráj szolgáló leánya volt, aki Norimoto hadúr régense volt. (Egyes források Noriyoshi Koderaról írnak, aki Himeji 9. Vár ura volt). Egy nap munka közben Okiku meghallotta, hogy Tetsuzan összeesküvést sző Norimoto hadúr meggyilkolásáról és magának a kastélynak elfoglalásának tervéről. Okikut nem hagyta nyugodni az, amit hallott, mindenképpen tenni akart ellene. Elmesélte a hallottakat Motonobunak, a szeretőjének, aki megígérte, hogy szövetségeseivel mindent megtesz azért, hogy a dolgok rendben legyenek és megakadályozzák az összeesküvést. Figyelmeztették Norimoto-t, akinek sikerült elmenekülnie. A Himeji kastély irányítását Aoyamának átvenni, de dühöngött, amiért Norimoto megszökött, és minden áron felkutatta az árulót.
A saját életét féltve az egyik harcos elárulta Okiku-t Aoyama egyik szövetségesének, Danshirōnak.
Danshirō egy alattomos, birtokló ember volt. Látta Okiku szépségét, és azt tervezte, hogy szeretőjévé teszi őt. Ahelyett, hogy Tetsuzant tájékoztatta volna az áruló személy azonosságáról, megzsarolta Okikut, hogy megkíméli az életét, ha a szeretője lesz.
De Okiku szerelmes volt Motonbuba, ezért megtagadta Danshirō -t.
Ezért Danshirō csellel próbálta rávenni Okikut arra, hogy megváltoztassa véleményét.
Ellopta a 10 értékes arany tányér egyikét, amelyek az Aoyama család kincses örökségei közé tartoztak. Okiku feladata volt a tányérok gondozása és nem tudott elszámolni a hiányzó darabbal. Újra és újra számolta a tányérokat, de mindig csak 9 tényért talált.
Látva Okikut kétségbeesését, Danshirō megragadta az alkalmat, és ismét megpróbálta elcsábítani Okikut. Megígérte neki, hogy ha szeretője lesz, visszaadja a tényért és tisztára mossa a nevét.
Okiku Motonobu iránti szeretete igaz volt, nem tudta magát más férfinak oda adni, hogy mentse magát.
Danshirō féltékeny és dühös volt, amiért Okiku elutasította Őt, bármit is próbált.
Danshirō nagy haragra gerjedt és kardjával megölte Okikut. Testét bele dobta a Himeji vár kútjában
Okiku távolléte nem vetett fel kérdéseket, mindenki azt hitte, hogy ellopta a tányért.
Csak Motonobu és társai folytatták a harcot Aoyama Tetsuzannal és csapatával. Végül sikerült legyőzniük az összeesküvőket és Norimoto hadúr visszatért Himejibe. Később felfedezték Danshirō szörnyű bűncselekményét.
Ami pedig a kutat illeti …
Miután a nap lemegy és az árnyak elő jönnek, az emberek furcsa hangokat hallanak a kútról.
Azon kevesek számára, akik az éjszaka legsötétebb óráiban merészeltek a kútra, ha figyelmesen hallgatnak, a kútból érkező suttogó hangok valójában számokat suttognak:
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
A nyugtalan szellem örökké kutatja, minden este számol, újra és újra!
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.…
A kút ma is megtekinthető a kastély mellett.
Egy másik történet szerint maga Aoyama volt az, aki szeretőjévé akarta tenni Okikut és rejtette el a tányért. Majd a visszautasításra haragra gerjedt és a kút vizében megfojtotta a lányt. Olvastam olyan változatot is, ahol a lány maga vetette magát a kútba, mivel úgy érezte, hogy egy olyan helyzetbe került, amiből nincs menekvés.
Érdekesség, hogy a Kör (The Ring) japán horror film alapját ez a történet adta.
Kép: jogtiszta képek, és
By Tsukioka Yoshitoshi, Okiku, – From here., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=624386
By Hokusai – [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=563083
Források:
Wikipédia eredeti szócikke japán nyelven https://ja.wikipedia.org/wiki/%E7%9A%BF%E5%B1%8B%E6%95%B7#cite_note-34