A kurinuki a kézzel történő alkotás (fazekasság) hagyományos japán formája. A szó jelentése „kifaragni”, és egy tömör agyagtömb formázását, majd egy edény kifaragását jelenti. A lényege, hogy alkotás közben egy belső teret alakít ki az alkotó az edényben.
Japán művészet: kurinuki
Ez egy szoborszerű megközelítés, amelyben az alkotás belső tere ugyanolyan fontos, mint a külső. A kurinukival a teáscsészéktől a teáskannáig bármi elkészíthető. A kurinuki mögött az az elgondolás áll, hogy spontánnak és élőnek kell lennie úgy, hogy közben a mű megmutassa az alkotó egyedi stílusjegyeit. A felületnek nem kell kifinomultnak és simának lennie – minél nyersebb és szoborszerűbb, annál jobban szemléltethető a gyártási folyamat.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az alkotási folyamatnak nehéznek kell lennie. Az alapvető technikák elsajátítása után a kihívás abban rejlik, hogy a készítő finomítsa a gyakorlatot, miközben megőrzi az alapvető esszenciát.
A kurinuki egyszerűen, de művészien fejezi ki az elkészítés folyamatát. A darabok zománcozásának vagy befejezésének módja mindig egyedi választás, ilyen módon tetszőleges számú lehetőség áll a fazekasok előtt.
Ez egy olyan technika, amely a lehetőségek világát nyitja meg a fazekasok számára és mindenkinek, aki szeretné kipróbálni.
Forrás: https://www.juliepeelceramics.com/notes/kurinuki
Kiemelt kép: Pinterest