004369911060985

Ha van valami, amit a japánok nagyon szeretnek fogyasztani nyáron, az a sokak által ismert lila zöldség, a nasu (茄子), vagyis a padlizsán.

A padlizsán egynyári növény. Délkelet-Ázsiából származik, ahol már évezredekkel ezelőtt is termesztették, de Magyarországon is egyre jobban kedvelik és termesztik. Tartalmaz C – és A-vitamint, és igen gazdag ásványi sókban is. A termés színe fajta szerint lehet fehér, sárga, lila, fekete; formája gömbszerű vagy hosszúkás. Környezeti igénye megegyezik a paprikáéval. Akkor szedjük, ha a sötétlila termése elérte a teljes nagyságát és fényes felületű. Amikor már fénytelen és a magok barnák, rágós és kesernyés lehet a húsa. Július végétől a fagyok beálltáig terem.

Japánban sokféleképpen tudják elkészíteni. Íme két szuper recept, amit érdemes kipróbálni.

1. NASU NIBITASHI

Ez japán étel Dashi alaplében főtt párolt padlizsán szójaszósszal és gyömbérrel. Ez egy nagyon népszerű köret a japán gasztronómiában, de ritkán lehet megtalálni a szigetországon kívüli éttermekben, bár az étel összetevői meglehetősen egyszerűek. A Nasu Nibitashi szobahőmérsékleten vagy hidegen is fogyasztható. Hűtve kiváló fogás lehet egy forró nyári napon.

nasu nibitashi japán recept padlizsán nasu

Hozzávalók:

    2 db padlizsán

    1 evőkanál olaj

    1 karika gyömbér gyökér

    1 csésze Dahsi alaplé

    1 teáskanál szójaszósz

    1 teáskanál cukor

Díszítéshez: egy kevés gyömbér gyökér lereszelve, némi apróra vágott zöldhagyma

Elkészítése:

Távolítsuk el a padlizsán szárát. Vágjuk ketté hosszában és áztassuk be hideg vízbe pár percig, hogy elvegyük a kesernyés ízét, ami a héjában található.

Irdaljuk be függőlegesen és vízszintesen egyaránt a külső részét.

A gyömbért vagdossuk fel apró gyufaszál vastagságúra.

Egy közepes lábosba öntsünk olajat és melegítsük közepes lángon. Rakjuk bele a gyömbér darabokat és pirítsuk meg. Amikor arany színű, adjuk hozzá a padlizsánt. A zöldséget a héjával felfelé pár percig süssük, míg aranybarna színűvé nem válik az is.     Ezután fordítsuk meg, és hagyjuk, hogy a külseje is szépen megpiruljon.

Ha kész, adjuk hozzá a Dashi alaplét, a szójaszószt, a cukrot.

Lefedve 15-20 percig puhára főzzük. Ha kész, vegyük le a tűzről és hagyjuk kihűlni (hűtés közben ne vegyük ki a padlizsánt a szószból).

Tálaljuk reszelt gyömbérrel és az apróra vágott zöldhagymával a tetején.

A nibitashi egyébként a zöldségek fűszeres lében való főzési módja. A lényege, hogy az összetevőket ízesített lében hagyva és lehűtve, a zöldség az ízeket jól felszívja. Mivel alig használ olajat, nagyon egészséges főzési mód. Különféle zöldségeket is használhat nibitashi készítéséhez, például zöld leveles zöldségeket (Komatsuna, Napa káposzta).

2. NASU DENGAKU

Az édes és sós miso mázzal megszórt sült padlizsánt már az 1500-as évek óta fogyasztják Japánban. A dengaku név a dengaku boshi (田楽法師) szóból ered, amely egy gólyalábakon járó táncosnőt jelent, aki a rizsföld istenének lépett fel a rizsültetés ünnepe közben. Mivel a nyársra tűzött padlizsán a dengaku boshira hasonlít, az ételt Nasu no Miso Dengakunak kezdték hívni.

A miso vagy más néven japán szójapaszta a Felkelő nap országában gyakran használt ételízesítő. A miso egy nagyon sokoldalú alapanyag, használhatjuk leveshez (miso leveshez), fehérje pác alapjául (hal/hús), vagy akár egy kiadós öntethez is.

nasu dengaku japán recept gasztronómai padlizsán

Hozzávalók:

   2 db padlizsán

    1 evőkanál olaj

    2 evőkanál szaké

    2 evőkanál mirin

    2 evőkanál cukor

    4 evőkanál miso (hagyományosan a japánok piros misót használnak, de minden miso megfelelő)

 Díszítéshez: pirított szezámmag, apróra vágott zöldhagyma, fanyársak

Elkészítése:

 Távolítsuk el a padlizsán szárát. Vágjuk ketté hosszában, és áztassuk be hideg vízbe pár percig, hogy elvegyük a kesernyés ízét, ami a héjában található.

 A zöldség húsát irdaljuk be függőlegesen és vízszintesen egyaránt.

 Egy kevés olajjal kenjük ki a tepsit, majd helyezzük bele a félbe vágott padlizsánokat.

 Előmelegített sütőben 200 fokon körülbelül 30-40 percig süssük, amíg aranybarna színű nem lesz.

 Készítsük el a miso mázt. Keverjük össze egy tálban a mirint, a szakét, a cukrot és a miso pasztát. Jól elkeverjük, majd a legalacsonyabb lángon enyhén pároljuk. Folyamatosan keverjük és főzzük 2-3 percig. Ügyeljünk arra, hogy a miso ne égjen le! Amikor a miso besűrűsödött, akkor van kész a szósz.

 Miután a padlizsán megsült, kenjük rá a miso szószt, hogy a zöldség húsa egészen magába szívja azt.

 Tálaljuk pirított szezámmaggal és apróra vágott zöldhagymával, tűzzük fel a fanyársakra.

Ballagó Petra

Források:

Nasu Nibitashi (Braised Eggplant) Recipe

Miso Eggplant-Nasu dengaku

Kép:

https://www.sbs.com.au/food/sites/sbs.com.au.food/