Okinawa prefektúrát több csodaszép, szubtrópusi klímájú sziget alkotja. Japán legdélebbi szigetétől Kyūshūtől délre hosszan lefelé, egészen Taiwanig találunk szigeteket, amelyek a prefektúrához tartoznak.
Japánul 沖縄県, Okinawa-ken, vagy az okinawai nyelvjárásban Uchinā-nak is nevezik.
Régen a Ryūkyū Királyságnak nevezték. Három fő szigetete van, Okinawa Hontō, Miyako és Yaeyama.
Ezekhez természetesen tartoznak még kisebb szigetek is, amelyek közül van, amelyik lakatlan. Összesen 363 szigetet számolnak Okinawa-ken szigetcsoporthoz. Legjelentősebb városa Naha, amely a megyeszékhely is egyben, de Nahán kívül még 11 népesebb város is van.
A Ryūkyū Királyság a tizenötödik században jött letre és élénk kereskedelmi kapcsolatban állt Japán más szigeteivel és Kínával. Ez természetesen érződik a kultúrában, építészetben egyaránt. Hivatalosan 1872 óta része Japánnak.
Okinawa és az USA
Okinawa egy érzékeny pont a japán-amerikai kapcsolatokban.
A második világháborúban, miuták az amerikai csapatok elfoglalták a szigetet, katonai támaszpontokat hoztak itt létre és a hetvenes évek közepéig katonai irányítás alatt maradt.
Nukleáris fegyvereket is raktároztak a szigeteken és Okinawa stratégiai szerepet töltött be például a Vietnámi-háború (1965-1972) során.
Számos konflikutus alakult ki az amerikai katonák és a helyi lakosok között az elmúlt évtizedekben, amely gyakran Japán szerte nagy felháborodást okoz. Bűncselekmények (lopás, garázdaság, gyilkosság), testi sértés és a nők elleni nemi erőszak szokott leginkább előfordulni, ha konfliktusról van szó.
Napjainkban Okinawán a legnagyobb az amerikai ellenesség és mindig hallani lehet a hírekben különböző problémákról, leginkább arról, hogy a katonai hadgyakorlatok miatti zajszennyezést a helyi lakosok nehezen tűrik.
Érdekességek az Okinawa-USA kapcsolatokról
- 1945. április 1-jén az Egyesült Államok megtámadta Okinawát. Ez volt a második világháború utolsó nagy csatája, amely költséges győzelem volt. Több mint 50 000 szövetséges vesztette életét vagy sebesült meg.
- Az okinavai csata, más néven Jéghegy hadművelet, 1945 április-júniusában zajlott. Ez volt a második világháború legnagyobb kétéltű partraszállása a csendes-óceáni térségben. Ez volt a legnagyobb veszteség is, több mint 100 000 japán és 50 000 szövetséges áldozattal.
- Hogy miért pont Okinawa? Mert az Egyesült Államoknak szüksége volt egy bázisra, hogy inváziót indítson Japán szárazföldi része ellen. Okinawa szigete felelt meg leginkább a kritériumoknak. A japánok ezúttal hazai pályán találkoztak az ellenséggel.
- Az USA erők közel 27 éven át szállták meg Okinavát, és a sziget csak 1972. május 15-én került vissza a japán közigazgatáshoz. Még az átadás után is sokáig az USA tekintélyes katonai bázisokat tartott fenn Okinawán. Mára ez csökkent.
- Napjainkban körülbelül 26 000 U.S. katonai személyzet tartózkodik Okinawa-szigeten. Okinawa szigetén összesen 32 amerikai katonai bázis található. Az Egyesült Államok összes japán bázisának körülbelül 62%-a Okinawán található. A bázisok Okinawa szigetének 25%-át fedik le.
- Okinawa az egyik legszegényebb prefektúra Japánban. A sziget szegénységének egyik fő oka a Japántól eső távolsága. A szárazföldtől való nagy távolság miatt a szállítási költségek magasak.
- Ezzől függetlenül Okinawa nagyszerű hely, akár mint lakhely, akár mint egy fantasztikus tanulási élmény.
Kertész Alexandra
Forrás
https://www.asahi.com/ajw/articles/14350578
https://libguides.gwu.edu/okinawa/militarybases/okinawaquestion
By Image Science and Analysis Laboratory, NASA – Johnson Space Center. „The Gateway to Astronaut Photography of Earth.” – NASA Photo ID : ISS042-E-165588, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41396712
By USMC Archives from Quantico, USA – Okinawa, 27 June 1945, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42680060