Az ainukat Japán legrégebbi lakosának tartják. Közösségeik Hokkaidóban és a Kuril-szigeteken találhatók. Az antropológusok évek óta vitatkoznak az ainuk eredetéről és lehetséges kapcsolatairól a japán szigetvilág más ősi népeivel. Egyes legújabb elméletek összefüggést sugallnak az ainu és a Jōmon kultúra között, amely Japán-szerte virágzott, amíg a koreai és kínai bevándorlók beáramlása új korszakot nem nyitott. Más elméletek azonban azt állítják, hogy az ainuk különböznek mind a Jōmonoktól, mind a későbbi japán populációtól.
Lakott területek
Származásuktól függetlenül az ainu közösségek az északi régiókra korlátozódtak, ahogy a japán kultúra elterjedt dél felé. Évszázadokon keresztül megőrizték helyi szokásaikat, amelyek jelentősen eltértek Japán többi részének szokásaitól. Ahogy a domináns japán kultúra nőtt, az ainuk egyre inkább marginalizálódtak, és alsóbbrendűként kezelték őket.
A 15. századra Hokkaido japán gyarmatosítása komolyan megkezdődött, és az 1800-as évekre törvényeket hoztak, hogy eltántorítsák az ainukat a hagyományos módszereik gyakorlásától. Az ainuk asszimilálására és elnyomására tett erőfeszítések népességük csökkenéséhez vezettek, és ma viszonylag kevés „tiszta” ainu maradt Hokkaidón. Ezek a politikák továbbra is ellentmondásosak, hasonlóan a világ más részein élő őslakos népekkel való bánásmódhoz.
A fizikai és kulturális különbségek már régóta megkülönböztetik az ainukat a japánoktól. A „tiszta” ainu származásúak olyan jellemzőket mutathatnak, mint a teltebb szakáll, barna haj és kerekebb szemek, ami megkülönbözteti őket a tipikus japán megjelenéstől. Az ainukat „nem mongoloidnak” tekintik, ellentétben japán, kínai és más ázsiai szomszédaikkal.
Ainu jelentés
Az „Ainu” szó „embert” jelent az ainu nyelvben, és mítoszaik és legendáik sajátos kulturális tapasztalataikat tükrözik. Annak ellenére, hogy különböznek a japánoktól, az ainuk egy animista vallást gyakorolnak, amely hasonló a korai sintoizmushoz, ahol hasonlóan mindenben az istenséget látják.
Mítoszok
Az ainu teremtési mítoszok szerint az univerzum hat égboltból és hat világból áll, a legmagasabb mennyországban pedig a Nagy Isten, Kamui lakik. A démonok a legalacsonyabb szinteken laknak, az alvilág pedig állítólag egy hosszú barlangon keresztül érhető el. A mítosz egy óriási pisztrángról is mesél, amely egykor nyálkás szivárgásként tartotta a hátán az univerzumot, mígnem egy vízimadár megalkotta a földet úgy, hogy az iszapot szárazfölddé formálta.
Az ainuknak sok más mítosza és legendája van, amelyek gyakran a régiójukban őshonos állatokat érintik. A medve különösen különleges helyet foglal el az ainu kultúrában, és egyes legendák azt is sugallják, hogy az ainuk a medvék leszármazottai.
Forrás:
Jeremy Roberts: Japanese Mithology A-Z (2010)
Startseite – Omiyage World- Japanischerladen
Seo versenyelőny online marketing-seo- tartalomgyártás (contentcobrand.com)
Itt tudsz japán termékeket vásárolni ↗
Ha japán terméket szeretnél, itt tudod beszerezni
SEO és marketing felelős↗
Lapj kapcsolatba a blog készítőjével
ArigatoApartman ↗
Ismerd meg a japán stílusú apartmant Balatonakarattyán