A Japán délkeleti partja mentén megbúvó halászfalu, amely partjait a Csendes-óceán sötétkék hullámai mosták, egy Nichiren nevű figyelemre méltó fiú szülőhelye volt. Ez a falu, amelyet északról dombok, délről pedig végtelen kiterjedésű óceán vesz körül, igazán egyszerű, idilli környezet lehetett Nichiren számára. Állítólag ma a hullámok pontosan azt a helyet mossák, ahol Nichiren apjának egykor a háza állt. A legenda szerint Nichiren születésekor a lótuszvirágok csodálatos módon virágoztak a tiszta környező tavakban.
A halász gyermekeként született Nichiren korai éveit a tengeren töltötte, mindent megtanult apjától a tengerről, a határtalan kékségről. Ezek a korai tapasztalatok, melyeket áthatott a falusi élet zord egyszerűsége és a természet nyers szépsége, mélyen befolyásolták Nichiren későbbi éveit. Állítólag még öreg remeteként is könnyeket csalt a szemébe, amikor egy egyszerű csokor hínárt kapott egy követőjétől, miközben felidézte a hínárok varázslatos látványát az átlátszó vizeken keresztül.
Szerzetesi élet
1233-ban, alig tizenegy évesen Nichirent szülei a Kiyozumi-dombon lévő kolostorba küldték, nem messze otthonuktól. Az ilyen döntések nem voltak szokatlanok abban az időben, gyakran a jámborság vagy az ígéretes jövő reménye vezérelte őket. A fiatal fiú békés napjaiból hamarosan egy tizenöt évesen felszentelt szerzetes fegyelmezett életébe csöppent, és megkapta a Rencho nevet, ami azt jelenti: „Örök lótusz”.
Mégis, ahogy Rencho mélyebbre ásott tanulmányaiban, egyre nagyobb gondot okozott neki a tudäs. Korának buddhista tanításai a tantételek és gyakorlatok össze nem illő keverékének tűntek. Szíve vágyott arra, hogy elvesse a buddhaság magvait, és kiszabaduljon a születés és halál körforgásából. Kezdetben kipróbálta az Amita Buddha nevének éneklésének általános gyakorlatát, de kétségek kezdtek elhomályosítani hitét. Megfogadta, hogy felfedezi a buddhizmus összes ágát Japánban.
Ez a belső zűrzavar nemcsak intellektuális dilemma volt, hanem mélyen lelki válság is. Tizenhét évesen Rencho mélységes látomást tapasztalt egy súlyos betegség során, amikor meglátta Kokuzót, a bölcsesség istenségét. Ez az élmény fordulópontot jelentett igazságkeresésében. Útja Kamakurába vitte, ahol az amita-buddhizmus tanára mellett tanult, majd később Hieibe, a buddhista tanulás epicentrumába, ahol egy évtizedet töltött azzal, hogy elmélyüljön különböző tanításokban, köztük a sintó és a konfucianizmusban.
Tanulmányok elmélyítése
Kiterjedt tanulmányai ellenére Rencho rendíthetetlen maradt a buddhizmus egyedi, egyesítő igazságának keresésében. Szigorú keresése arra a meggyőződésre vezette, hogy a buddhizmus, sőt az emberi élet lényegének egynek kell lennie. Húsz év tanulása után arra a következtetésre jutott, hogy a buddhizmus igazságát az „Igazság Lótusza” vagy „Myoho-renge-kyo” néven ismert szentírás foglalja magában.
Rencho felvette a Nichiren nevet, ami azt jelenti, hogy Nap-lótusz, ami azt az egyetemes megvilágosodást és tisztaságot jelképezi, amelyet meg akart testesíteni. Nichiren úgy gondolta, hogy az Igazság Lótusza a buddhista tanítások csúcspontja és a megváltás kulcsa a degeneráció utolsó napjaiban. Elítélt más buddhista ágakat, amelyek eltértek ettől az elvtől, és a buddhizmus eredeti tisztaságának helyreállítását célozták.
Namu Myoho-renge-kyo
Nichiren módszere mélyreható, mégis egyszerű volt: az Igazság Lótuszában szereplő igazságok kizárólagos imádása, amely a „Namu Myoho-renge-kyo” énekbe foglaltatik, ami azt jelenti, hogy „Imádás legyen a Tökéletes Igazság Lótuszának Szentírása iránt”. Nichiren számára ez nem csupán egy cím volt, hanem a Buddha által feltárt végső igazság megtestesülése, amely mindenki számára elérhető volt, aki őszinte hittel énekelte.
Az Igazság Lótusza iránti elkötelezettsége gazdag filozófiai háttérből merített, de buzgó hite és buzgalma volt az, ami leegyszerűsítette és átalakította a buddhizmus gyakorlatát. A Szentírás, amelyet Buddha utolsó prédikációinak tekintenek, a buddhaság örökkévaló létezését és a Dharma egyetemes igazságát hangsúlyozta, megvilágosodást és üdvösséget ígérve minden lénynek.
Nichiren útja heves belső küzdelmek, kiterjedt tanulmányozás és mélyreható felismerés jegyében zajlott. Életműve, amelyet az Igazság Lótusza ihletett, a buddhizmus tisztaságának helyreállítását tűzte ki célul, és mindenki számára egyszerű, elérhető utat kínált a megvilágosodáshoz.
Forrás:
Nichiren | Biography & Facts | Britannica
BBC – Religions – Buddhism: Nichiren Buddhism
Itt tudsz japán termékeket vásárolni ↗
Ha japán terméket szeretnél, itt tudod beszerezni
SEO és marketing felelős↗
Lapj kapcsolatba a blog készítőjével
ArigatoApartman ↗
Ismerd meg a japán stílusú apartmant Balatonakarattyán