Portugália és Japán történetének kezdete 1543-re nyúlik vissza. Az egész akkor kezdődött, amikor egy viharba került kínai kereskedelmi hajó tönkrement Tanegashima kis szigete közelében, amely Kyūshūtól délre található. Ez a váratlan találkozás volt az első alkalom, amikor a japánok kapcsolatba kerültek a nyugatiakkal. A portugálok különféle, magukkal hozott újításai közül az egyik legjelentősebb a puska volt, amelyet a japánok a először arról a szigetől neveztek el, ahol a portugálok partra szálltak, azaz „tanegashima”-nak.
1549-50-ben megérkezett Xavéri Szent Ferenc, akit Japán apostolaként ismernek, és bevezette a kereszténység jezsuita formáját. Ebben az időszakban a portugál kereskedők és jezsuita misszionáriusok folyamatosan özönlöttek Japánba. Az 1630-as évekre azonban a portugálokat kiűzték, mivel Japán elszigetelődött az idegen befolyástól. Ennek ellenére ezeknek az interakcióknak a kulturális hatása jelentős maradt. A portugálokat, spanyolokat, hollandokat és más nyugatiakat ábrázoló műalkotásokat „nanban 南蛮” művészetként, azaz „déli barbárként” ismerték, utalva arra, hogy a portugálok eredetileg délről érkeztek a makaói kolóniájukon keresztül.
Illusztrációk
Számos 16. és 17. századi összecsukható kép illusztrálja a nyugati kereskedők tevékenységét olyan japán kikötővárosokban, mint pl. Sakai. Ezek a művek élénk bepillantást nyújtanak abba a korszakba, amikor a portugál befolyás kiemelkedő volt Japánban.
Ilyen például az 1620-1640 közötti hatpaneles összecsukható kép, amely a The Avery Brundage Collection része. Ez a tintával, szín pigmentekkel és arannyal, papíron megjelenített műalkotás egy portugál hajó érkezését örökíti meg Nagasaki kikötőjébe. A jelenet részletes: bal oldalon a kapitány és a legénység látható, amint ki- és kirakod a rakományt, míg a jobb oldalon jezsuita papok és kíváncsi japán városlakók nézelődnek.
Ez elindította a termékeny kereskedelem és kulturális csere időszakát, amikor a portugál kereskedők ónt, ólmot, aranyat, selymet és textíliát hoztak Japánba, és feltöltötték rakományukat kardokkal, lakkárukkal, selyemmel, ezüsttel és más dísztárgyakkal.
Kereskedelem
A portugál kereskedelem egészen 1641-ig virágzott, amikor Japán betiltotta a kereszténységet és kiűzte a portugálokat, előnyben részesítve a kereskedelmi kapcsolatokat a hollandokkal, akik nem folytattak missziós tevékenységet. A hollandok és a kínaiak 1859-ig fenntartották a kizárólagos kereskedelmi jogokat Japánnal, amikor is Japán kereskedelmi kapcsolatokat nyitott az Egyesült Államokkal, Angliával, Franciaországgal, Oroszországgal és Hollandiával.
A japánokat elbűvölték a portugálok, hajóik, egzotikus megjelenés, öltözék, nyelv és áruk. Ez a bűvölet nyilvánvaló a korabeli részletes festményeken és képernyőkön. Ezek a művek gyakran portugál hajók érkezését, a rakomány kirakodásának nyüzsgő tevékenységét és a jezsuita papokkal való interakciókat ábrázolják, megragadva a japán városlakók kíváncsiságát és elkötelezettségét.
A Portugália és Japán közötti korai interakciók öröksége rávilágít a kulturális csere gazdag időszakára, és ezeknek a kezdeti kapcsolatoknak a japán művészetre és társadalomra gyakorolt mélyreható hatására.
Források:
https://collections.vam.ac.uk/item/O121082/arrival-of-a-portuguese-ship-screen-unknown/
https://www.khanacademy.org/humanities/art-asia/art-japan/edo-period/a/arrival-of-a-portuguese-ship
Itt tudsz japán termékeket vásárolni ↗
Ha japán terméket szeretnél, itt tudod beszerezni
SEO és marketing felelős↗
Lapj kapcsolatba a blog készítőjével
ArigatoApartman ↗
Ismerd meg a japán stílusú apartmant Balatonakarattyán