004369911060985

A zen, a mahájána buddhizmus iskolája Indiába nyúlik vissza, és a híres Bodhidharma szerzetes hozta Kínába. Termékeny talajra talált Japánban a Kamakura időszakban, és a Muromachi Sógunátus védnöksége alatt virágzott a Muromachi időszakban. A Meiji időszak után a zen Japánból a világ más részeire is elterjedt, így a japán zen a világ legelismertebb formája ma.

A Zen esszenciája

A zen alapvető célja a megvilágosodás elérése, és ezt a spirituális felébredést helyezi előtérbe a puszta intellektuális tudással szemben. A zenben a megvilágosodás azt jelenti, hogy felismerjük minden élőlényben rejlő Buddha-természetet. Ez a „Buddha természet” egy szent esszencia, amely képessé teszi az embert arra, hogy Buddhává váljon. Történelmileg a Tang-dinasztia zen mesterei nagy nehézségeket szenvedtek el a megvilágosodásra való törekvésben. A Song-dinasztia korától kezdve azonban új technikákat kezdtek kidolgozni e spirituális cél elérése érdekében. A Zazen (a meditációtól eltérő), a Koan (paradox anekdoták), a Dōkyō (szútrák olvasása) és a Samu (mindennapi munka) technikák, a megvilágosodás elérésére. Úgy gondolják, hogy a megvilágosodás a mestertől a tanítványig terjed, hasonlóan ahhoz, hogy egy gyertyával meggyújtanak egy másikat. Ezt a folyamatot dentónak hívják. Ez az átvitel meghaladja a verbális tanítást, hangsúlyozva annak fontosságát, hogy olyan mestert válasszunk, akinek a megvilágosodása és a személyisége visszhangzik a tanítványban.

A szavakon túli megvilágosodás

Japánban a megvilágosodást olyan művészeti formákon keresztül fejezték ki, mint a költészet és a festészet, lehetővé téve mások számára, hogy megértsék annak lényegét. A vizuális művészeteken túl az olyan viselkedésmódok, mint a teaszertartás vagy a virágkötészet, a megvilágosodás megtapasztalásának módszereiként szolgálnak, ízelítőt nyújtva annak mélységes világából.

Az intuitív vs. logikus elme

A Zen azt tanítja, hogy a megvilágosodás eléri az igazságot a fogalmi tudáson túl. A fogalmi tudást felszínesnek tekintik, és hiányzik belőle a kreativitás, mivel az csupán holt anyag halmozódása. A keleti elme, amelyet gyakran intuitívnak jellemeznek, ellentétben áll a nyugati elme logikai és ész alapú megközelítésével. Míg az intuíciónak megvannak a maga gyengeségei, az élet alapvető aspektusainak kezelésében kiváló, különösen a vallásban, a művészetben és a metafizikában. Úgy gondolják, hogy az élet végső igazságát intuitívan, nem pedig fogalmilag lehet megragadni. Ez az intuitív megértés nemcsak a japán filozófiát támasztja alá, hanem tágabb kulturális tevékenységeit is. A zen hatása jelentősen alakította a japán művészeti megbecsülést, mély spirituális kapcsolatot ágyazva a zen és a japán művészet közé.

Zen és japán művészet

A zen és a japán művészet közötti kapcsolat mély, az élet jelentőségének mélyreható felfogásából fakad. A művészet, amikor kreatívan és elmélyülten mutatja be az élet titkait, mélyen megindít bennünket, isteni művé alakul át.

A zen, egy buddhista fogalom, mélyen befolyásolta a japán művészetet és esztétikát, egyedülálló kulturális szimbiózist teremtve. A Zen japán kultúrára gyakorolt ​​hatásának megértése lehetővé teszi annak művészetének és spirituális hagyományainak gazdagabb megismerését, és felfedi, hogy ezek milyen mélyen összefonódnak a megvilágosodásra való törekvéssel.

Forrás: https://zenstudies.org/teachings/what-is-zen/

Itt tudsz japán termékeket vásárolni ↗

Ha japán terméket szeretnél, itt tudod beszerezni

SEO és marketing felelős↗

Lapj kapcsolatba a blog készítőjével

ArigatoApartman

Ismerd meg a japán stílusú apartmant Balatonakarattyán

error: Content is protected !!